2024 harmadik negyedévének végén a teljes országos modern ipari/logisztikai állomány 5 292 750 négyzetmétert tett ki. Ebből a fővárosban és környékén található 3 628 840 négyzetméter, míg a regionális hazai állomány 1 663 910 négyzetméter - derül ki a BRF legfrissebb, 2024 harmadik negyedévére vonatkozó ipari/logisztikai ingatlanpiaci adataiból. Az üresedési ráta több mint 1 százalékpontos emelkedést követően 9,6 százalékon áll.
A Royal Institution of Chartered Surveyors (RICS) legfrissebb felmérése szerint a brit lakáspiac szeptemberben további élénkülést mutatott. Ingatlanpiaci szakértők arról számoltak be, hogy mind a lakásárak, mind az eladások és az érdeklődések emelkedtek. Ezzel párhuzamosan azonban a bérleti szektorban továbbra is jelentős nyomás tapasztalható, mivel a bérlői kereslet meghaladja a kínálatot.
Göröngyös volt az elmúlt 1 év a hazai és a nemzetközi ingatlanpiacon, de vajon tisztult-e már a kép az egyes szegmensekben? Éledeznek-e a befektetők? Lenyugodott a bérletipiac? Változtak a slágertermékek? Indulnak a finanszírozások? A digitalizáció, a zöldülés és az ESG berobbant már? Mi lesz a következő 1 és 20 év hazai ingatlanpiaci valósága? - ezekről a kérdésekről szólt a Property Investment Forum második kerekasztal-beszélgetése.
A 16. századi sevillai Szent Mária kolostor apácái belátták: nem lehet megélni a süteményeladásból, ezért új fába vágták a fejszéjüket és elkezdték Airbnb-n kiadni a kolostor szobáit - közölte a The Guardian.
Országszerte fokozatos emelkedés tapasztalható a bérleti díjak területén, és ez a főszezonban várhatóan csak fokozódik – írja a Duna House.
A bécsi lakáspiac teljesített a legrosszabbul Európa nagyvárosai közül az elmúlt egy évben - írja a Bloomberg City Tracker. Az osztrák fővárosban a tavalyi csúcshoz képest nominálisan 12,2 százalékkal csökkentek a lakásárak, amivel a szintén régóta gyengélkedő stockholmi lakáspiac számait is alulmúlta, miközben Madrid, Milánó és Zürich továbbra is árnövekedést ért el.
A CoreLogic ingatlanelemző cég friss jelentéséből kiderült, hogy a tavalyi év során az ausztrál ingatlanbérlők tapasztalhatták a világ legnagyobb áremelkedését, az országos medián lakásbérleti díj 10,2 százalékkal, heti 555 dollárra, azaz több, mint 200 ezer forintra emelkedett. A kutatást a Guardian dolgozta fel újságcikként.
Az általános európai tendencia, miszerint egyre nehezebb lakást vásárolni, különösen a pályakezdőknek, itthon is érezhető. Az elmúlt hónapokban folyamatos lassulást láttunk az ingatlanpiacon, egyre kevesebben vásárolnak és a fejlesztők is kivárnak, nem kezdenek új projektekbe. Az infláció hatására azonban jelentősen növekedhetnek a bérek, az MNB például kétszámjegyű bérnövekedést prognosztizált 2022-re és 2023-ra is. Mi várható a bérleti piacon amennyiben nem növekedik rövid távon látványosan a munkanélküliség? Mi lesz a bérleti díjakkal? Növekedni fog a lakosság körében az ingatlanbérlés népszerűsége? Ezeket a kérdéseket most az ingatlanpiac szakértőinek tettük fel.
Jelentősen emelkedtek mind a bérleti díjak, mind a lakásárak az egyetemi városokban. Budapesten az V. kerületben a legdrágább a lakások négyzetmétere, az árak ugyanakkor a vizsgált városrészek közül a ferencvárosi rehabilitációs területen, Óbudán, Angyalföldön és a Magdolnanegyedben nőttek a leginkább tavaly. Vidéken Gödöllő a legdrágább, Miskolc a legolcsóbb, egy év alatt viszont épp a borsodi városban, illetve Szegeden növekedtek a legnagyobb mértékben a négyzetméterárak. A Takarék Jelzálogbank elemzése mellett az Ingatlan.com arra is felhívta a figyelmet, hogy az emelkedő rezsiköltségek miatt egyáltalán nem mindegy, hogy mennyiért veszünk bérbe egy felújított/jó állapotú vagy egy rosszabb/közepes állapotú lakást.
Az egyik legátfogóbb folyamat, amivel a közeljövővel számolnunk kell az ingatlanpiacon - és itt most elsősorban a lakáspiacra gondolunk - az az emberek városokból külvárosokba való kiköltözése. Ugyan a folyamat már a járvány előtt is észlelhető volt, a pandémia beállta értelemszerűen felgyorsította a folyamatot. A külvárosiasodás mellett azonban sok más folyamat is felütötte a fejét az amerikai ingatlanpiacon, amikre érdemes lehet odafigyelnünk a következő egy-másfél évben, hiszen a jelenségek egy része hazánkba is átszivárog, illetve megjelenhet a közeljövőben. Mi most az exploding topics segítségével összeszedtünk 6 trendet, amik meghatározhatják az ingatlanpiac jelenét és jövőjét - az óceánon innen és az óceánon túl.
A koronavírus-válság miatti gazdasági bizonytalanságban a piaci szereplők többsége igyekszik minden beruházást elnapolni, de az árut akkor is el kel vinni A-ból B-be – mondta a Portfolio-nak a bérautópiacon vezető magyar Viarent Kft.-t alapító, és a tehergépjárművek piacán is meghatározó Delta-Truck Kft-t ügyvezetőként képviselő Stefkó Péter. Az idén 30 éves cégcsoport vezetőjét az online kereskedelem előretörése miatt megnövekedett kisteherautó-igényről, az elektromos kamionokról, a tőzsdére lépésről és a vállalat nemzetközi terjeszkedési terveiről kérdeztük.
Az európai országokban rendelkezésre álló bérleti díj adatokat és lakásbérlési statisztikákat összegezte a Mashroom cikke, amiből többek között kiderült, hogy itthon csupán néhány százalék a bérelt lakások aránya és a bérleti díjak magasabbak az osztrák szomszéd átlagos havi lakásbérleti díjainál. Nem csak első, de többedik ránézésre is igen szokatlannak tűnnek ezek az állítások, így összefoglaltuk, hogy milyen tényezők vezethetnek az európai összehasonlító adatokban lévő torzításhoz.
A felvételi ponthatárok kihirdetését követően idén is sok diák számára kezdődik meg a roham a bérelhető, vagy megvásárolható ingatlanokért. A fővárosban az árak emelkedése tovább folytatódott az utóbbi két évben, sok kerületben a 20 százalékot is meghaladta a drágulás mértéke. A Takarék Index elemzői szerint ugyanakkor a fővárosihoz képest az árak jóval alacsonyabbak lehetnek a legnagyobb egyetemi kampuszoknak helyet adó vidéki városokban. Az elemzés alapján Budapesten és vidéken is lehetnek olyan területek, ahol még mindig jobban megéri vásárolni, mint bérelni.
Elnézve a hirdetőoldalakon kínált kiadó lakások árait, általában igencsak túlárazott bérleti piacról beszélünk, a valóság azonban ettől jócskán eltér. Ezek a kínálati árak ugyanis a piac csak egy részére igazak, a másik jelentős részükben a bérleti viszonyok valamilyen ismeretség által jönnek létre, a tulajdonos így kisebb kockázatot vállal mint egy vadidegennel, a bérlő pedig akár 30-40 ezer forinttal kevesebbet fizet havonta. Lássuk, hol számít leginkább az ismeretség, és hogy mennyit lehet nyerni azzal, ha valaki hosszú éveken át ugyanazt a lakást bérli.
A jövőben változhatnak a lakáskiadás adózási szabályai. Egy tervezett jogszabály szerint 1500 forintos adót kellene fizetnie négyzetméterenként minden lakáskiadónak függetlenül attól, hogy rövid vagy hosszú távra adja bérbe ingatlanát - írja a Magyar Idők. Az új rendszerrel azok járhatnak igazán jól, akik drágán adják ki ingatlanjukat, esetükben ugyanis jelentősen csökken az adóteher mértéke, akár több száz ezer forintot is spórolhatnak.
Nem volt semmiféle előjele a mostani kitörésnek.
Egyre közelebb a 100 000 dollárhoz a BTC árfolyama.
Cikkünket folyamatosan frissítjük.
Gyorgyevics Benedekkel, a Városliget Zrt. vezérigazgatójával beszélgettünk.
Miért csökken a közvetlen külföldi tőkebefektetések volumene?
Meddig nőhet még?